Wszystko na skutek przesłania zapisanego przez Kornela Makuszyńskiego, dotyczącego świata literatury: „ Człowiek więdnie bez dobrej książki, jak więdnie kwiat bez słońca”, a także w ramach  zaplanowanego Szkolnego Święta Głośnego Czytania.

W dniu 25 października 2024 r. otworzyliśmy drzwi naszej szkoły dla Gości zaprzyjaźnionych z kulturą czytania. Nasze zaproszenie przyjęli: p. Katarzyna Lenarcik-Stenzel - aktorka Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie i p. Sebastian Tałaj- zastępca Prezydenta do spraw społecznych. Gości, pod „ Drzewem Mądrości|”, ubranym w barwy jesieni i tytuły ulubionych lektur, przygotowanym przez uczniów i nauczycieli uczących w klasach I-III, powitała Dyrektor placówki p. Karina Gajda. Dzieci zasłużyły na miano słuchaczy.

Z zainteresowaniem poznały fragmenty prezentowanych książek, wybranych w naszej szkolnej bibliotece. Zgodnie z kolejnością, podaną podczas dziecięcej wyliczanki, lektorami byli-: p. Sebastian Tałaj, p. Karina Gajda i p. Katarzyna Lenarcik - Stenzel. Wszyscy podziwiali również odwagę i umiejętności uczennicy Nadii Byrzykowskiej - z klasy 5D, która niedawno reprezentowała naszą szkołę w finale Powiatowego Konkursu ”Wybieramy Mistrza Pięknego Czytania”. Nie zapomniano również o klasach starszych. Dzięki inicjatywie p. Agnieszki Skrzypniak przed kulturotwórczym miejscem, biblioteką, w otoczeniu dekoracji przygotowanej przez p. Agnieszkę Jęczkowską, ponownie zabrali głos lektorzy. Porównano, dzięki odpowiedniej prezentacji, teksty literackie i tzw. urzędowe. Młodzież zdecydowanie wybrała lekkość treści. Tu zaprezentowała również swoje możliwości wicemistrzyni Powiatowego Konkursu ”Wybieramy Mistrza Pięknego Czytania”. w kategorii Lektorów Starszych- Martyna Goławska z klasy 8 e. Wszystkich nagrodzono brawami. Pisemne podziękowania od Braci Uczniowskiej i pracowników placówki wręczyła Gościom Dyrektor p. Karina Gajda. Aktorka BTD w Koszalinie- p. Katarzyna Lenarcik –Stenzel została obdarowana potrójnie. Od naszych uczennic otrzymała wykonane przez nie portrety. Autorkami są Amelia Szczepaniak z klasy 7 c i Alicja Lubke z 8 e. By dotrzeć do większości szkolnej społeczności i popularyzować głośne czytanie zorganizowano w tym dniu kolejne prezentacje. Młodsze dzieci wysłuchały-czytanych przez zawodową lektorkę- „Niesamowitych historii dziesięciu skarpetek”. Pięknie odpowiadały na pytania związane z tekstem Justyny Bednarek.

W świetlicy szkolnej wzięły udział w konkursie czytania. Przyznano miejsca i wyróżnienia: I miejsce- Robert Reszka 3 d, I miejsce Nadia Binkowska 3 d, Zuzanna Nagnajewicz 2 d, Antoni Grąbczewski 3 c. Uśmiechy, barwne reakcje udowodniły, że warto czytać. - Szelest kartek to muzyka prawieciszy..., a czytanie to warunek odnalezienia się we współczesnym świecie. To komunikacja, poprawa relacji, dzielenie się doświadczeniem, wnioskami - spostrzeżeniami, przekazywanie uczuć, wzbogacanie słownictwa, rozwijanie wyobraźni, źródło wiedzy, np. takiej, jak nawiązać przyjaźń...- zapewniała i zapewnia prowadząca spotkania lektorka, nauczycielka - p. Julita Lachowska. Szkolne Święto Głośnego Czytania nadal trwa.

W klasach odbywają się kolejne spotkania z książką i lektorką.